Iet uz saturu
Izvēlne
Nogurums – tā iemesli un risinājumi

Nogurums – tā iemesli un risinājumi

Mūsdienu straujais ikdienas ritms paņem no cilvēka daudz, īpaši jau enerģijas resursus. Justies enerģijas pilnam un spēt no rīta līdz vakaram padarīt visus plānotos darbus ir katra sapnis. Diemžēl ne vienmēr tas izdodas un enerģijas trūkums pāriet uz nogurumu un miegainību, kas ilgst ne tikai pāris stundas, bet jau ilgstoši. Kāpēc tā un kādi ir iemesli? Turpmāk rakstā varēsi lasīt biežākos iemeslus nogurumam un arī par tā risinājumiem.

Pārāk liels uzņemto vienkāršo ogļhidrātu (lasīt: cukura) daudzums dienā: Gan veselības organizācijas, gan uztura speciālisti atgādina, ka ne jau cukurā ir problēma, bet gan tā uzņemtajā daudzumā ikdienā. Cukuru saturošu produktu lietošana ikdienā ir veids, kā uzņemt ātro enerģiju, jo, kad tos apēdam, mūsu ķermenis to pārstrādā cukurā, ko varam izmantot enerģijā. Tomēr, ēdot pārlieku daudzumu cukura, mūsu organisms var reaģēt pretēji un enerģijas vietā izraisīt nogurumu un pārlieku miegainību. Kāpēc tā notiek? Kad ātrie ogļhidrāti ir uzņemti un pārstrādāti, asinīs strauji paceļas cukura līmenis. Līdz ar to aizkuņģa dziedzeris sāk ražot insulīnu, lai palīdzētu novadīt cukuru no asinīm uz šūnām. Pēc šī procesa rodas straujš cukura līmeņa samazinājums asinīs. Tieši šis straujais cukura kāpums un kritums asinīs izraisa nogurumu.

Vairāki pētījumi norāda, ka, samazinot uzņemto pārlieku cukura un pārstrādāto ogļhidrātu daudzumu, tiek veicināta lielāka enerģijas pieplūde organismam.

Mazkustīgs dzīvesveids: Droši vien ne vienu reizi esam dzirdējuši, ka cilvēks ir pārāk noguris, lai pēc darba vēl ietu uz sporta nodarbību. Bet patiesībā viss ir pretēji. Mazkustīgs dzīvesveids var izraisīt nogurumu gan cilvēkiem ar veselības problēmām, gan arī veseliem cilvēkiem. Esot aktīvākam ikdienā, mēs varam palielināt enerģijas līmeni. Lai paaugstinātu enerģijas līmeni, izvēlieties pasīvu aktivitāšu vietā ko aktīvu, piemēram, stāvēt nevis sēdēt, kad vien iespējams, lifta vietā ejiet pa kāpnēm, īsos pārvietošanās maršrutus ikdienā veiciet ar kājām nevis automašīnu vai citu pārvietošanās līdzekli.

Nepietiekošs miegs ir viens no biežākajiem iemesliem nogurumam ikdienā. Jūsu ķermenis miega laikā veic daudzas tam nepieciešamās funkcijas, kā, piemēram, apstrādā atmiņas par visu, kas dienas laikā noticis, kā arī atbrīvo hormonus, kas regulē vielmaiņu un enerģijas līmeni. Saskaņā ar Amerikas Miega medicīnas akadēmijas un miega izpētes biedrības datiem, pieaugušajiem optimālai veselībai ir nepieciešamas vidēji septiņas stundas miega naktī. Svarīgi, lai miegs būtu mierīgs un nepārtraukts, lai smadzenes varētu iziet visas piecas katra miega cikla stadijas. Līdz ar to pietiekami daudz miega un regulāra miega režīma saglabāšana palīdz novērst nogurumu.

Nepietiekošs uzņemto kaloriju skaits ikdienā: Kalorijas ir enerģijas vienības, kas atrodamas pārtikā. Jūsu ķermenis tās izmanto, lai jūs spētu pārvietoties un kustēties, kā arī, lai tās veicinātu tādus procesus kā elpošana un nemainīgas ķermeņa temperatūras uzturēšana. Kad tiek uzņemts pārāk maz kaloriju, vielmaiņa palēninās, lai taupītu enerģiju, potenciāli izraisot nogurumu. Mūsu ķermenis var darboties kaloriju robežās atkarībā no svara, auguma, vecuma un citiem faktoriem, bet ikdienā ilgstoši ēdot pārāk maz kaloriju, tas izraisīs pārlieku lielu nogurumu, nespēku un miegainību.

Turpinot iemeslus nogurumam no uzturzinātnes puses, viens no iemesliem var būt arī nepietiekošs uzņemto olbaltumvielu daudzums ikdienā. Ir pierādīts, ka olbaltumvielu lietošana uzlabo vielmaiņas ātrumu vairāk nekā ogļhidrāti vai tauki. Papildus svara zaudēšanai tas var arī palīdzēt novērst nogurumu. Pietiekams olbaltumvielu patēriņš ir svarīgs vielmaiņas uzturēšanai un noguruma novēršanai, tāpēc rekomendē katrā ēdienreizē iekļaut olbaltumvielu avotu bagātus produktus.

Nepietiekošs uzņemtā ūdens daudzums organismā: Laba hidratācija ir svarīga, lai saglabātu labu enerģijas līmeni. Daudzās bioķīmiskās reakcijas, kas notiek ķermenī katru dienu, izraisa ūdens zudumu, kas ir jāaizstāj un jāuzņem atpakaļ vietā. Dehidratācija jeb atūdeņošanās rodas, ja jūs nedzerat pietiekami daudz šķidruma, lai aizstātu urīnā, izkārnījumos, sviedros un izelpā zaudēto ūdeni. Vairāki pētījumi ir pierādījuši, ka pat viegla dehidratācija var izraisīt zemāku enerģijas līmeni un spēju koncentrēties. Bieži dehidratācijas simptomi ir tieši slāpes, nogurums, reibonis un galvassāpes, tāpēc galvenais ir dzert pietiekoši daudz ūdens, lai uzturētu labu hidratācijas līmeni.

Ilgstoši paaugstināts stress: Hronisks stress var būtiski ietekmēt jūsu enerģijas līmeni un dzīves kvalitāti. Lai gan zināms, ka stress ir normāls un vajadzīgs, vairākos pētījumos pārmērīgs stresa līmenis ir saistīts ar nogurumu. Turklāt reakcija uz stresu var ietekmēt noguruma sajūtu. Tāpēc stresa mazināšanas paņēmienu izmantošana var palīdzēt uzlabot jūsu enerģijas līmeni.

Pastāv daudzi iespējamie hroniska noguruma cēloņi. Pārmērīga noguruma sajūta var būt saistīta tieši ar to, ko ēdat un dzerat, cik daudz aktivitāšu saņemat vai kā pārvaldat un tiekat galā ar stresu ikdienā.

Labā ziņa ir tā, ka dažas dzīvesveida izmaiņas var ļoti uzlabot enerģijas līmeni un vispārējo dzīves kvalitāti. Celieties, dariet un rīkojieties!

Avoti: Healthline
Kāds ir tavas sejas ādas stāvoklis? Lasi un noskaidro!
Gardā plūmju plātsmaize

Jūsu grozs

Pievienojies 35,000+ klientiem Latvijā, kas ir pārveidojuši savu fizisko sagatavotību ar Vitamins.lv.

Jūsu grozs pašlaik ir tukšs

Jums varētu patikt...

Tavs vēlmju saraksts